Language:

ВИНИКНЕННЯ БЛИСКАВКИ

«Уїткомб, створи якийсь пристрій, який можна було б застібати однією рукою» – з таким проханням звернувся до товариша чоловік страждаючий болями в спині, через які йому було дуже складно нагинатися щоб зашнурувати своє взуття . 
Вважається, що за таких обставин і виник перший прототип «блискавки», яку розробив американець Уїткомб Лео Джадсон. У 1893 році винахідник представив застібку із двох ланцюжків публіці, на цих ланцюжках чергувалися крючки і петельки. А елементи цієї конструкції зчіплювалися за допомогою ключика-язичка. Винахід Джадсона значно прискорив процес застібання черевиків, але виявився складним у виготовленні і ненадійним. Люди ніяк не могли навчитися користуватися «блискавкою». До такої новинки навіть додавалась інструкція на двох сторінках і до того ж виробницво було дуже дорогим: часто ціна «блискавки» перевищувала вартість спідниці чи штанів. 
Після багатьох рекламацій, практично збанкрутувавши, Джадсон взяв у партнери Гаррі Ерла і Луїса Уокера, а Уокер привернув до досліджень іншого американського інженера шведського походження – Гідеона Сундбека. Після декількох років пошуків, Сундбек запатентував новий варіант «блискавки» і розробив технологію її виробництва. Він зробив застібку тоншою, гнучкішою і надійнішою, збільшивши кількість крючків. Впровадження цього варіанту застібки було більш довгим і болісним, ніж сама розробка «блискавки», через недовіру з боку фабрикантів, які пам’ятали перший невдалий досвід. Проте з часом «блискавка» довела свою надійність і до 1923 року набула широкого поширення. Так народилася майже сучасна застібка-блискавка.
Перші чотири штуки «блискавки» були продані 28 жовтня 1914 року за 1 $. Успіх прийшов в 1918-му, коли компанія продала 24000 застібок для пошиття «грошових поясів», популярних серед військових моряків. Після декількох поліпшень в технології виробництва, в тому ж 1918 році застібки стали використовуватися ще й на костюмах пілотів військово-морських сил США. Наприкінці Першої світової війни Еміль-Моріс Ерме закупив в Канаді 40 метрів застібки-блискавки, яку застосовували для закривання чохлів великокаліберних знарядь. 
В 1923 році президент великої взуттєвої компанії Бертран Рок вибрав «блискавку» для нової моделі взуття «Zipper Boots», до речі – це була перша в світі колекція галош із застібкою. «Блискавка» йому сподобалась через характерний звук – «zzzzzzip»! З тих часів англійською мовою застібка отримала нове ім’я – «зіпер». А в 1930 році блискавка знайшла своє місце у текстильній промисловості, ставши її важливою складовою. 
Хто б міг подумати, що звичайна застібка в 30-х роках стане символом сексуальної активності. І для прекрасної статі було зовсім непристойно носити одяг з «блискавками», це могло підкреслити доступність або легкодумство жінки. Адже такий новий механізм дозволяв знімати наряд в рази швидше! І тільки в середині 20 століття «блискавка» міцно приживається на жіночому вбранні. 
Майстерня Hermès купила права на патент для того, щоб використовувати застібку-блискавку при виробництві сумок і почала виробляти «систему” Hermès “» в Парижі. Коко Шанель мала намір застосувати застібку для своїх спідниць, проте першою, хто став використовувати застібку-блискавку в одязі, стала Ельза Скіапареллі у 1935 році, бажаючи спростити життя дітям. Для маленьких невмілих пальчиків «блискавка» стає ідеальним варіантом.
В 1937 році, дивовижна застібка підкорює весь світ. Модельєр Жан Клод заради епатажу використовує цей зручний механізм в ширінки чоловічих брюк. Але до свого подиву, нововведення припадає до смаку народу. І «блискавка» – застібка починає підкорювати світ жіночого одягу, адже що як не цей механізм дозволить зробити силует більш елегантним. До того ж на жіночих нарядах застібка могла виконувати роль прикраси. 
Сучасний світ сповнений маленьких речей, які допомагають нам, заощаджуючи час і полегшуючи життя. Використовуючи ці предмети, ми навіть не замислюємося про їх користь. Але варто було їх би прибрати з нашого життя, втрата б не залишилася непоміченою. До такої корисної штучки відноситься застібка – «блискавка».
ПОШУК: